Індивідуальне проектування будинків

Швидкий ритм міського життя періодично наводить людей на думки про відпочинок у спокійному та затишному містечку, подалі від пилу та шуму мегаполісів. Найчастіше, вирішенням цієї проблеми стає будівництво власного будиночка в сільській місцевості, де життя тече тихо і розмірено. При цьому далеко не останнім бажанням людини є зведення не просто надійного і комфортного житла, а повністю відбиває його природу – оригінальну і незвичайну.


Проектування індивідуального плану для заміських будинків процес дуже складний, творчий, трудомісткий та не дуже дешевий. Якщо не брати до уваги інтер’єр, який також може вимагати окремого проекту, вартість всього проекту складатиме близько 10 відсотків від усього будівництва вашого майбутнього будинку чи котеджу.

Але все одно індивідуальне проектування заміських будинків, а також різні експерименти та пошуки на екранах комп’ютера та папері, навіть якщо ви запросите хорошого архітектора, обходитимуться набагато дешевше за всілякі експерименти вже в реальному процесі всього будівництва. Якщо у вас вже є добрий готовий проект, то ви будете застраховані від неприємних несподіванок за цінами, термінами, а також кінцевою здачею готового будинку. І всі ваші гроші, витрачені на такий індивідуальний проект неодмінно окупляться.

Всі люди діляться на тих, хто віддає перевагу стабільності і традиційності, і тим, хто хоче підкреслити свою індивідуальність, у тому числі, і у виборі свого майбутнього житла. У кожного з варіантів є свої переваги, і тому тільки вам вирішувати, що для вас краще: вже готовий і повністю розроблений проект або створення свого унікального житла.

У чому полягає плюси індивідуального проектування?

  • Під час роботи над проектом завжди є можливість внесення необхідних змін відповідно до ваших бажань або потреб.
  • Розробка проектної документації здійснюється у суворій відповідності до геології та геодезії вашої земельної ділянки.
  • Створення проекту проходитиме під наглядом особистого архітектора, який завжди підкаже, як саме втілити у реальність ваші мрії та побажання.
  • У процесі роботи можна відразу звернутися до дизайнерів ландшафту та інтер’єру.

Свої переваги є і повністю розроблені варіанти:

  • Якщо ви купуєте готовий проект, то ви економите не тільки гроші, але й час.
  • Готовий проект можна розглянути у всіх деталях вже за першого ознайомлення.
  • При ппридбанні готового проекту будівництво можна розпочинати майже відразу.

Якщо ви вирішили зайнятися будівництвом свого котеджу, то спочатку необхідно чітко визначитися з тим, що ви хочете отримати в результаті. Слід ретельно оцінити площу вашої земельної ділянки, щоб надалі правильно розподілити її на зони з максимально грамотним використанням наявної території.

Багато будівельних компаній при необхідності можуть надати вже готові проекти, де все докладно розписано, що дозволить скласти вам зразкове представлення майбутнього результату. У тому випадку, якщо жоден з готових варіантів вас не влаштує, можна завжди зайнятися створенням індивідуального проекту, де під керівництвом професійного архітектора можна розробити проект, що дійсно підходить для вашої ділянки.

Після оформлення замовлення фахівці виїжджають на будівельну ділянку, щоб провести оцінку розташування та особливостей рельєфу. В обов’язковому порядку проводять топографічну зйомку ділянки (її вартість розраховується окремо). Разом із замовником проробляються всі найважливіші деталі майбутнього будинку: матеріали, розмір будівлі, його індивідуальне оформлення, стиль фасаду та приміщень, що використовуються при будівництві.

Етапи проектування
Проектування індивідуальних житлових будинків та котеджів в архітектурному плані поділяється на етапи, кожен з яких узгоджується між замовником та будівельною компанією, обговорюються можливі варіанти.

До складу архітектурного проекту входять три частини: концепція проекту, ескіз, робоча концепція.

Концепція архітектурного проекту
Щоб зрозуміти, що буде будинок, який вирішено побудувати, існує попередня розробка його концепції. Зробити це дуже важливо, тому що дає можливість уникнути непередбачених складнощів при подальшому проектуванні.

Концепція – це матеріали, які дозволяють провести правильну оцінку архітектурного проекту та максимально чітко визначити вимоги до планованих проектних робіт. Поки що не визначаються точні розміри та прив’язки, але вже визначається подальший хід та напрямок роботи.


Архітектурний проект будинку з кресленнями та планом
Проектування будинку починається із створення плану будинку. При цьому враховуються не лише побажання замовників, а й низка інших моментів, які включають: підведення комунікацій, загальне планування будівельної ділянки, конструктивні елементи та багато іншого.

Як тільки ця стадія завершена, замовник може ознайомитись із комп’ютерними зображеннями, малюнками олівцем тощо.

Етапи індивідуального проектування будинків

Першим етапом є архітектурні ідеї або істотні проектні пропозиції. На першому етапі саме замовник визначатиме у загальному рішенні характер майбутнього будинку. Часто трапляється, що вся ідея на індивідуальне проектування заміських будинків зводитиметься до пари малюнків, зроблених від руки. проектна пропозиція
Далі потрібно буде розбити всі архітектурні споруди на кілька частин. Часто до складу такого ескізного проекту входять: поверховий план будинку, фасади, рішення колірної гами, розмір приміщення, площа всього будинку, план покрівлі, також у проекті позначаються основні будівельні матеріали.
Додатково для деяких планів будинків визначаються свої особливості, які враховуватимуться при проектуванні та будівництві фундаменту, різні конструкції для стін, рішення щодо загального інженерного обладнання тощо. Іноді видається спеціальна номенклатура, а також готові ескізи нестандартних виробів, які будуть використані при створенні проекту заміського будинку, наприклад: балюстради, елементи архітектурних фасадів або покрівлі, нестандартні ковані або столярні вироби.

Ескізний проект індивідуального житлового будинку

Виготовлення ескізу – це розробка функціоналу будівлі, тих елементів, які характеризують його життєдіяльність, а також подальше затвердження у замовника – господаря житла.

В ескізному проекті промальовується максимально чітко обраний замовником задум (план). Це те, якими будуть фасад будинку, конструктивні особливості планування, розрізи (зображення об’єкта у кількох площинах). Йде вибір того, які кольори будуть використовуватися, яку форму набудуть деталі будинку, які матеріали і конструкції будуть використовуватися і т.д. Виконується також тривимірне зображення будинку. Вкрай важливий етап – це представлення поверхового плану, який відображає те, як виглядатимуть приміщення.

При розробці ескізного проекту визначається зовнішній вигляд майбутнього житла, конструкторські підходи та те, яким чином буде оформлений інтер’єр.

Де знайти готові індивідуальні проекти

Але слід розуміти, що індивідуальні проекти заміських будинків робляться часто навіть не під конкретного замовника. Архітектори нерідко за допомогою такого проекту прагнутимуть показувати власний творчий потенціал, а також викладати такі індивідуальні проекти у своє портфоліо та знаходити за їх допомогою майбутніх потенційних замовників та клієнтів.

Тому вам не обов’язково замовляти та чекати, коли буде готовий такий проект. Можна знайти такі індивідуальні проекти, які ретельно розроблені, але у реальному житті жодного разу не використовувалися.

Робочий (будівельний) проект будинку

Індивідуальний проект будинку – фінальний етап розробки, креслення проекту. Він є детальною основою, від якої відштовхуються під час проведення будівельних та монтажних робіт.

У будівельний проект будинку входять:

Архітектурний розділ, що відображає поверхове планування, вертикальні перерізи будинку, пояснювальну частину про проект, що і де буде розташовуватися.
Конструктивний розділ – це архітектурні рішення, схеми розрахунків фундаменту, перекриттів, де будуть розташовані сходи, креслення тих чи інших вузлів будівництва (їхнє поєднання один з одним), конструкції системи крокв.
Інженерний розділ, що відноситься до водопостачання, каналізації будівлі, розрахунки того, як мають бути влаштовані вентиляція та електроосвітлення, газопостачання та теплове опалення. Простіше кажучи, він відображає систему розташування труб та мереж.

Після того, як індивідуальний проект будинку готовий, він буде підставою для того, щоб отримати дозвіл на будівництво. Однак такий дозвіл не завжди потрібний, наприклад, він не потрібний, якщо на земельній ділянці ведеться дачне господарство.

Щоб отримати дозвіл на будівельні роботи, знадобляться певні документи. Сюди входить безпосередньо сама заява, містобудівний план, документи, що вказують на те, що ви є власником земельної ділянки та її схема з зазначеним місцем майбутнього будівництва та інше. Також визначає, що інстанція, що видає такий дозвіл, не має права вимагати будь-яких інших документів, і проект самого будинку представляти не потрібно. Після подання відповідної заяви, дозвіл на будівництво житла вам повинні видати протягом 10 робочих днів.