Як оптимізувати бюджет під час будівництва будинку
Свій будинок чи квартира? Така проблема постає перед людьми, які починають вирішувати житлове питання. І якщо суперечка вирішилася на користь будівництва власного будинку, майбутнього щасливого домовласника очікують кілька незабутніх років, протягом яких він отримає унікальний досвід у таких сферах, як менеджмент, логістика, дизайн. А якщо бюджет обмежений, то й економіці.
У процесі порівняння та підрахунків можна з’ясувати, наприклад, що королем економії серед покрівельних матеріалів традиційно залишається шифер. Крім ціни, він виграє у конкурентів завдяки своїй довговічності, надійності, правильній теплопровідності та багатьом іншим якостям.
Будівництво – справа витратна
Якщо будинок будується собі, не продаж, то витрати зростають пропорційно перфекціонізму власника. Тоді і матеріали вибираються ретельніше, і роботи ведуться за всіма правилами, ретельно. Кошторис може істотно змінюватися від початку до завершення будівництва, зазвичай – у бік збільшення.

1

Коли витрати починають значно перевищувати початковий кошторис, у майбутнього домовласника виникає спокуса заощадити. Але як це зробити, щоб урізання бюджету не позначилося на кінцевому результаті?
Пам’ятайте незмінні заповіді:
1. Фундамент – це основа, він має бути бездоганним, на нього зазвичай йде третина всіх запланованих у кошторисі грошей.
2. Проект будинку з усіма інженерними комунікаціями необхідний для будь-якого будинку, інакше на ситуації піде дуже багато грошей.
3. Самі комунікації повинні бути відмінної якості, щоб якнайдовше згодом не вимагали ремонту.
4. Не можна вибирати дешеві та неякісні матеріали для даху. Якщо є потреба в оптимізації бюджету, краще віддати перевагу не модним і дорогим, а простим і функціональним варіантам покрівлі.

Без заголовка

За рахунок чого можна безболісно зменшити вартість покрівлі?
• Форма даху. При однаковій площі будинку складні багатосхильні покрівлі вимагають більше матеріалів та більшої майстерності при монтажі, ніж звичайні двосхили. І те, й інше сприяє зростанню сум у кошторисі.
• Утеплення горища. Якщо надалі не планується часто використовувати горищне приміщення як допоміжне або господарське, на його утеплення та обробку не доведеться витрачати грошей. «Холодна» дах обійдеться значно дешевше, оскільки складається лише з пароізоляції, та, власне, покрівлі. Але не будь-яка покрівля може обійтися без звукоізоляції та утеплення. Наприклад, криті металом дахи обов’язково тепло- і звукоізолюють, оскільки метал відверто поганий з погляду захисту верхнього поверху і горища від шуму і високих/низьких температур.
• Кріплення. Самонарізи з вуглецевої сталі з шайбою та гумовою прокладкою, з полімерним покриттям прослужать не менше, ніж самонарізи з нержавіючої сталі, а коштують вдвічі дешевше. Крім того, не для всіх видів покрівлі використовується кріплення у звичному уявленні. Покрівельні матеріали, що наплавляються, монтуються без єдиного саморіза, але роблять їх зазвичай для односхилих дахів.
• Бруски та метизи для решетування. Легкі покрівельні матеріали, такі як профлист, беззахисні перед відносно сильним вітром. Щоб листи не тріпали на вітрі, їх потрібно кріпити до решетування в максимальній кількості місць, та й сама решітка повинна бути частою. У цьому плані шифер поза конкуренцією. За ГОСТом лист шиферу кріпиться в чотирьох місцях, а якщо врахувати нахлест листів, то на два листи припадає всього шість точок кріплення, тому мінімальна площа контакту з латами.
• Покрівельний матеріал. Найбільша стаття витрат у випадку з дахом – покрівельний матеріал. Звичайно, на його вибір впливають не тільки міркування вигоди, але й інші параметри, тому належить порівняти кілька складені варіанти, щоб зрозуміти, наскільки вигідно буде заощадити в поточний момент, але витратити, ймовірно, набагато більше з часом. Крім вартості самого матеріалу потрібно врахувати, що не всі вони зручні в монтажі, і це безпосередньо позначиться на швидкості та ціні робіт.
Вигідний, надійний, знайомий
У різноманітності покрівельних матеріалів на сучасному ринку можна з незвички заплутатися, але є матеріал, відомий кожному. Шифер потроху повертається із забуття, набирає обертів, витісняючи новомодні плитки та черепиці із завойованих позицій.
Стереотипне уявлення про шифер, як про старомодний і непоказний, незручний у монтажі матеріал давно не відповідають дійсності. За експлуатаційними характеристиками – довговічності, звукопоглинання, стійкості до корозії та перепадів температур – він перевершує профнастил та металочерепицю, які в сукупності лідирують на ринку. Гарантований термін служби шиферу – 25 років, але при правильному догляді він залишиться надійним захистом для будинку протягом 50 (і, можливо, більше) років.
З естетичної точки зору шифер не поступається аналогам – на виробництві його покривають стійкою полімерною плівкою різних кольорів, і це покращує зовнішній вигляд хвилястого листа, а також продовжує термін служби.

3

Монтувати шифер стало набагато простіше, ніж 10 років тому – хризотилцементна промисловість випускає листи оптимального розміру, які легко кріпляться силами однієї людини. Крім того, теплопровідність і звукоізоляція шиферу істотно нижчі, ніж у металовмісних аналогів, тому навіть «холодне» горище під шиферною покрівлею буде досить теплим і тихим приміщенням взимку і в міру прохолодним літом.

4

Нарешті, найзрозуміліший і вагомий аргумент на користь сучасного шиферу – ціна. 1 м² даху з кольорового шиферу обходиться домовласнику вигідніше звичайного профнастилу, або дешевше за саму бюджетну металочерепицю. У перерахунку на 200 м² середньої покрівлі вигода очевидна.
На закінчення зазначимо, що у прагненні заощадити, не треба вибирати найкраще з найгіршого. Потрібно визначитися з тими характеристиками, які важливі насамперед, та купувати матеріали, що відповідають заданим пріоритетам. Успіхів у будівництві!