1

Залежно від того, яку будову ви маєте намір будувати, потрібно вибирати вид фундаменту. У статті розглядається найпопулярніший вид фундаменту для котеджу або дачі, дрібно заглиблений стрічковий фундамент і стовпчастий з перев’язкою. Вибирати вид фундаменту слід виходячи з того, який тип ґрунту, яка глибина промерзання, який тип передбачуваної будови.

Спочатку розглянемо типи ґрунтів:

  1. кам’янисті ґрунти. Даний грунт є, по суті, ідеальним фундаментом, тому що не промерзає і служить гарною основою для будинку
  2. хрящові ґрунти. Даний грунт містить велику кількість дрібного каменю та щебеню. Погано розмивається водою
  3. піщані ґрунти. Даний тип ґрунту слабо промерзає, на глибину від 0.5 – 1 м. Фундаменти в такому ґрунті не замокають
  4. глинисті ґрунти. Даний тип ґрунту легко промерзає, спучується. Глибина промерзання сягає 1.5 м
    суглинки та супіски, суміш піску та глини
  5. торф’яні ґрунти. По суті є своєрідним болотом. Найгірший тип ґрунту, легко промерзає, спучується

Що таке глибина промерзання? Вона залежить від типу ґрунту. Наприклад, кам’янисті ґрунти практично не промерзають, тому що не містять води у своїй основі. Існує таке правило, що більше води містить даний грунт, тим більше він спучується. Тобто фундамент виштовхується водою, а іноді може розірвати. Перед покупкою ділянки потрібно важливо віднестися до вибору типу ґрунту даної ділянки, тому що глибину промерзання вже не можна буде змінити. Як мовилося раніше, під час проектування фундаменту слід враховувати тип будови. Навіть бажання мати, наприклад, льох має враховуватися під час проектування. Так як вартість фундаментів може відрізнятися в рази, то є сенс порадитися з майбутніми сусідами, щоб зрозуміти, який фундамент вам підходить, а також врахувати чужі помилки. Також слід керуватися наступним правилом: нижня частина фундаменту повинна розташовуватися нижче за глибину промерзання. У кожному конкретному місці певна глибина промерзання, тому варто запитати у сусідів, яка у них глибина промерзання. На цій глибині фундамент буде цілком стабільним.

Далі, розглянемо матеріали, з яких належить робити фундамент. Найпопулярнішими матеріалами є залізобетон, бутобетон та цегла. Тепер по порядку, бутобетон – це суміш бетонного розчину та каміння. Цей тип фундаменту досить надійний, але на глинистому грунті може дати тріщину. Залізобетон – це суміш цементу армованої сітки, піску та щебеню. Даний матеріал для фундаменту є найнадійнішим і найпопулярнішим. І нарешті, фундамент із цегли, він застосовується лише у надземній частині. Не можна закладати фундамент із цегли нижче рівня промерзання, так як цегла при морозі, ввібравши вологу, легко руйнується. А згодом фундамент із цегли руйнується в глинистому ґрунті. Тому не рекомендується використовувати цегельний бій під час будівництва фундаменту.

Фундаменти поділяються на стрічкові, стовпчасті, плиткові.

Розглянемо стрічковий фундамент. Ширина стрічкового фундаменту залежить від товщини стін, глибина – від типу ґрунту. Щоб правильно збудувати стрічковий фундамент, потрібно спочатку визначити сезонну глибину промерзання ґрунту. Визначити її можна наступним чином, потрібно викопати досить глибоку яму, накрити зверху і подивитися на її стінки в найхолодніший час, та глибина, на якій ґрунт не промерзає і є глибиною. Якщо помилитися з цим параметром, фундамент може спучитися взимку через розширення вологи під час морозів. Тому глибина фундаменту має бути нижчою за глибину промерзання. Також глибину промерзання можна спитати у сусідів. Приблизну глибину промерзання можна подивитися на малюнку нижче.

2

Також до стрічкових фундаментів відносяться фундаменти, виготовлені з монолітного бетону з внутрішнім каркасом з арматури. Структура такого фундаменту представлена ​​нижче.

3

Спочатку виготовляється опалубка з арматури, покладеної на шар геотекстилю. Потім рекомендується замовити машину з готовим перемішаним бетоном. Якщо такої можливості немає, то можна перемішувати і заливати бетон ручним способом. Але цей спосіб небажаний, тому що при ручному перемішуванні важко досягти правильного співвідношення води та цементу. Слід поставити питання, чим же гарний стрічковий фундамент? Він добре тим, що можна побудувати фундамент будь-якої геометричної форми і з великою точністю без застосування важкої будівельної техніки. Недоліком застосування стрічкового фундаменту є великі витрати на опалубку, великі обсяги ручних земляних робіт і досить довгі терміни виготовлення. Якщо ґрунт є неосипним, то можна використовувати щілинний стрічковий фундамент. Такий фундамент відрізняється від монолітного тим, що за його будівництва не використовується опалубка.

Розглянемо збірний залізобетонний фундамент. Він будується із бетонних блоків на цементно-піщаному розчині. Шириною бетонні блоки бувають 30, 40, 50, 60 см, висотою 58 см, довжиною 90, 120, 240 см. Якщо бетонний фундамент у кілька рядів, то ряди вертикально скріплюють арматурою. Вид залізобетонного фундаменту представлений на малюнку нижче

4

Перевагами збірного залізобетонного фундаменту є висока швидкість монтажу, не потрібна опалубка, фундамент готовий до укладання гідроізоляції. Недоліками є такі фактори. Потрібна важка будівельна техніка, також знадобляться великі витрати на самі блоки. До того ж цей тип фундаменту не є монолітним.

Розглянемо плитний фундамент. Він є плитою, залитою по всій площі будинку в арматурний каркас. Виступати за периметр будинку плитний фундамент може від півметра до метра. Спочатку виривається яма, потім лягає подушка з піску та щебеню, гідроізоляція, робиться опалубка, яка заливається бетоном. Принциповий вид плитного фундаменту представлений нижче.

5

Товщина плитного фундаменту в середньому становить 20-40 см. Сітка з арматури складається з осередків розміром 20-30 см. Таких сіток потрібно дві штуки. Достоїнствами плитного фундаменту є велика надійність при сипких ґрунтах, непогана швидкість зведення та можлива механізована розробка ґрунту. Недоліком є ​​велика витрата бетону та арматури.

Розглянемо стовпчастий фундамент. Його найчастіше застосовують під час будівництва одноповерхових будинків. Приблизна схема стовпчастого фундаменту показана на малюнку нижче.

6

Залізобетонні стовпи повинні бути армованими та встановлені на твердому грунті. Даний тип фундаменту застосовується лише для легких одноповерхових будинків із дерева. Буває, що тверді шари ґрунту залягають дуже глибоко.

Також для легких каркасних конструкцій застосовують гвинтові палі. Перевагою даного фундаменту є швидкість та простота складання. Також гвинтові палі можна застосовувати при складному ґрунті, як показано на малюнку нижче

Вид гвинтової палі представлений на малюнку нижче

7

Паля вкручується в твердий грунт нижче за глибину промерзання, і завдяки лопатям нерухомо фіксується. Найбільш поширений діаметр гвинтової палі 108 мм із діаметром лопаті 300 мм. Несуча здатність подібної палі залежить від ґрунту, для глинистого ґрунту – 2-4 т, супісок – 3-6 т, пісок – 6-9 т. Палі з діаметром лопаті 300 мм можна вкручувати в землю вручну за допомогою залізних труб, як показано на малюнку нижче.

8

Потім паля обрізається за необхідним рівнем, і її стовбур заливається бетоном. Зверху на палю одягається оголовок, до якого кріпиться каркас будинку. Гвинтові палі не можна використовувати на кам’янистих, торф’яних, мулистих грунтах.